“Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları”İlk satın aldığım kitap, bir Buket Uzuner kitabı idi. “Kumral Ada, Mavi Tuna”… Kitaplığımın en değerli kitabı! Alınışının üzerinden sanırım 22 yıl geçti. Hala ara ara elime alıp kapağını okşar, sayfalarına bakarım.


O zamanlardan beridir en sevdiğim yazarlardandır Buket Uzuner. En çok gezi kitaplarını okumayı severim aslında ama son yıllarda çıkardığı bir seri kitap var ki yollarını bekler oldum dört gözle. Yazarın “Uyumsuz Defne Kaman’ ın Maceraları” adını verdiği bu seri de maceralar dört element üzerinden ilerliyor. Su, Toprak, Hava ve Ateş… Şimdiye kadar bu seriden üç kitap yayınlandı ve merakla dördüncü kitap olan Ateş’ i bekliyoruz. Kitapların temelinde doğa, hayvanlar, bitkiler var, en temelinde ise benim de yeni yeni bu kitaplar sayesinde tanıştığım, merak saldığım Şamanlık! Kitapların en güzel tarafı ise hep bir küresel ya da çevresel sorun üzerinden ilerliyor oluşu.


Gazeteci Defne Kaman, “Su” kitabında balinalar için mücadele ederken, “Toprak” kitabında tarihi eser hırsızlığı ile karşı karşıya kalıyor. Son yayınlanan “Hava” kitabında ise iklim değişikliğinin neden olduğu tabiat felaketlerinin engellenmesi için çabalıyor. Yayınlanmasını beklediğim “Ateş”’ in konusunu henüz bilmiyorum ama yine aynı yolda ilerleyeceğini, yine yararlı mesajlar vereceğini, bilmediğim birçok şeyi bana öğreteceğini biliyorum.


“Uyumsuz Defne Kaman’ ın Maceraları” nın benim için Şamanlık hakkında bilgiler vermesinin, ülkemizde yaşanan birçok sorunu göz önüne sermesinin yanında bir diğer özel tarafı da tüm karşı koymalara, engellemelere, olumsuzluklara rağmen, inandıklarından, doğrularından vazgeçmeyen ve bu sebeplerden uyumsuz! olarak nitelendirilen genç bir kadının hayata ve insanlara karşı kendi olmak adına verdiği mücadeleyi anlatıyor oluşu.


Keyifli okumalar sevgili okuyan…
18 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi