Usui Reiki öğretmeni olmak...Reiki öğretmenliği, Usui Reiki sisteminin 4.seviyesidir. 4.seviyeyi deneyimleyebilmek için Reiki l-ll-lll.seviye arınmaları sonrasında Reiki öğretmen adayı olunur. Bu yol öğrenciye rehberlik, ruhsal yolculuk ve aynı zamanda şifacılık olduğu için elbette zorlukları da olacaktır. Fakat her zorluğun da bir kolaylığı vardır. 4.seviyeye inisiye olan öğretmen artık evrene hizmet ettiğinin farkında olur. Dualiteyi bilir. Kollektife hizmet ederken kendini de eğitir. Nerede şifaya ihtiyaç olsa veya Reiki inisiyesine ihtiyacı olan biri olsa kozmik plan işleyiş prensibine göre mutlaka Reiki öğretmeni ile karşılaşır. Öğretmen kelimesini biraz fazla iddialı buluyorum. Reiki öğretmeni de aslında hem şifacı, hem de öğrencidir; öğrencileri ile birlikte tekâmülü devam eder. Öğrenci ve öğretmen birbirlerini geliştirirler. Hepimiz biriz. Öğretmenlik, bireye herhangi bir vasıf katmaz.


Reiki öğretmeni olmanın getirdiği yükümlülükler vardır. Öğrenci yetiştirmek, sorumluluk ve içsel disiplin gerektirir. Usui Reiki'den gelen prosedürü uygulayarak doğru inisiyasyon uygulamalı, inisiye sürecinde ve sonrasında da öğrenciye bilgi aktarımı ve teknik eğitimi vermelidir. Reiki sistemini günlük yaşamına yansıtan öğretmenlerin, öğrencilerine daha faydalı olabileceği düşünüyorum. Reiki öğretmeni öncelikle egosunu terbiye ederken kendi içsel çatışmalarından beraat etmiş olmalıdır. Kendi iç huzurunu çevresine ve öğrenciye geçirebilmelidir. Tecrübelerini öğrencisi ile paylaşıp bilgilerini karşı tarafa ileterek kendinden daha iyi bir eğitmen yetiştirme kabiliyetine sahip olmalıdır.


Reiki öğretmenliğinin yükümlülükleri olsa da, mutluluk veren anlara da değinmeden geçemeyeceğim. Herşeyden önce bir insanın hayatına dokunup gelişimini desteklemek, evrilmesine tanık olup yeniden doğumunu izlemek Reiki öğretmeni olarak en büyük mutluluğumdur. İnisiyasyon anları, öğrenci ve öğretmenin titreşimlerini üst seviyelere çıkartarak sevgi, bütünlük ve huzur içinde olmalarını sağlar. Sanırım bu en güzel anlardan sadece biri. Bir diğeri de; bu yolculuk dikenlerin battığı, çakıl taşlarıyla döşeli yollarda devam ederken yılmadan pes etmeden emek vererek yola devam etmektir. Kendimize emek vermektir. En tatlı süreç olduğunu düşünüyorum.

Yolun sonu yok...

Sonsuzluk var...

Tekâmül var...

Hep ileri...

Işık var...

Bıkkınlık yok...

Geri dönüş yok....

Geri dönüşü olmayan yollar için Mevlana ne güzel demiş: "Sıkılırsan gelme" diye...

Ne güzeldir insanın kendine olan yolculuğu.


Hepimizin yolculuğu farklılık gösterdiğinden, öğrenciye Reiki seviye ilerletmede hiçbir zaman süre vermemeli. Reiki öğretmeni, Reiki seviye geçişlerinde olgunlaşma zamanı izlemelidir. Gözlem altında öğrencilerin değişimini takip eder. Kendini tanıma sürecinde her öğrencinin gelişim ve değişim aşamaları farklılık gösterirken öğretmen bazı durumlarda hiçbir şey yapamayabilir. Öğrencinin arınma dönemlerine müdahale etmeden rehber olmalıdır. Kendisiyle hesaplaşan öğrenci basamakları çıkabilir. İçsel yüzleşmelere izin verilir. Öğretmen, öğrencinin Reiki teknikleri ile ilgili yaptıklarından sorumlu olup arınma sürecine müdahale edemez. Deneyimlerini paylaşarak destek olabilir. Öğrenci-öğretmen ilişkisi; eğitmenin her dediğini yerine getirmek anlamında değildir. Mistik felsefelerde kişi yolcudur. Sadece kişiye yol gösterici vardır. Öğrenci istediği zaman öğretmenini de değiştirebilir.


Reiki ile tanışmak isteyen kardeşlerimize; inisiye öncesinde öğretmen ile iletişim kurarak, öğretmenini sorarak, sertifikasını görerek Reiki öğretmenini seçmelerini öneririm. Reiki öğretmenliğim sürecinde deneyimlerini ve desteğini esirgemeyen İsmail BÜLBÜL’e sonsuz teşekkürler.


Reiki öğretmeni; gönül kapılarını ışık yoluna açan, ruhsal tekâmül basamaklarına teslim olandır.

Yolumuz 'IŞIK' ve 'AŞK' olsun...


Sevgiler:))

Berrin KARAKAŞ

Reiki Öğretmeni

(Usui Reiki Master Teacher)
63 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

RE Frekansı

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi