Uğurlamak...

28 Mart 2017


Neleri uğurlarız bu hayatta? 

Cevaplarınızı duyar gibiyim emin olmamak ile birlikte... Birileri giderken söylenir Ecem, neyi sorguluyorsun.

Peki o gelenler hayatımıza neden geldi? Veya biz neden onları uğurladık, biraz daha kalamazlar mıydı? 

Kalamazlardı, isteseler bile... Hayatımıza giren herkes, bizlerin eksikliklerini doldurmak ve bizlere hayatımızda kaldıkları süre boyunca bir şeyler öğretmek için gelirler. Onlarla "ANI" paylaşırız, kah güleriz, kah kızarız, kah keyifli vakit geçir, kah öfkeleniriz. Bulunduğumuz anı paylaşırken farkında bile olmadan dersler çıkartır beynimiz.

"Bundan sonra kimseye güvenmeyeceğim."

"O kadar çok kazık yedim ki, bitti kimseye şans vermeyeceğim." gibi peşin hükümleri de ardı arkasına sıralarız. 

Peki gerçekten bir daha kimseye güvenmez miyiz? Aslında en çok da o zaman güvenmeye ihtiyacımız vardır. Ve bir gün gelir yine güvenecek birilerini buluruz.

İşte tam bu noktada, hayatımıza giren her insandan farklı bir şey öğreniriz. Birinden nasıl sevileceğini, birinden nasıl sevilmeyeceğini, birinden arkadaşlığı, birinden merhameti v.b. Tek fark birilerinden güzel yönde öğrenirken, birilerinden acı çekerek öğreniriz. Ama mutlaka öğreniriz. Güzeli de paylaşırız, kötüyü de...

Paylaşmak, dertler, anılar, acılar, mutluluklar hatta bazen 40 yıl hatırını varsaydığımız bir fincan Türk kahvesi hatırlatır bize kişileri. 

Eee Ecem, hayatınıza gelen insanların sizden gitme sebebi, artık paylaşacak bir acınızın veya güzel bir anınızın hatta bir fincan türk kahvenizin bile kalmayışı çünkü zaten paylaştınız, ne yapacaksınız şimdi?

Karşılıklı oturup sohbet bile edebilecek bir şey bulamazken, birbirinizin gözlerinin içine bakıp susabilecek misiniz? Oturdunuz, sessizlik iyi geldi, peki ne kadar süre bu böyle devam edebilecek? Ta ki, siz karşınızdakini sevseniz bile, sıkılana kadar. 

Biriyle kavga ederseniz, onu çok iyi tanırsınız, biriyle sohbet ederseniz görüşünü ve hayat felsefesini öğrenirsiniz. Sustuğunuz zaman sadece kendinizi dinlersiniz. Peki karşınızdaki anın neresinde? Sessizlik en iyi cevap derler, her paylaşımın bir bitişi olduğuna delalet eder aslında. Ve karşımızdakini uğurlamamız gerekir.

Uğurlamak, güzel bir kelimedir. "Gideni esenlik ve sevgi dilekleriyle geçirmek, selametle göndermek, teşyi etmek". Hayatınızdaki gelecek bütün güzelliklere yer açmanın tek yolu, uğurlamaktır. 

Unutmayın; sevgi ile uğurlanan kimse hayatınıza bir boşluk açmaz, ama sizi öğretileriyle mutlaka bir başka serüvene atacaktır. 

Ecem: Çok insan uğurladım bu hayatta, en güzeli ve en kötüsü yanıma kar çünkü ben sevmeye aşığım. Ve öğrendim ki sevdikçe bir adım ötemde daha güzel bir çiçek bahçesi var. Hangi çiçek hangi koşulda yaşar, ben hangi çiçek bahçesine bakabilirim, bunu keşfetmeliyim. Ben çiçek bahçemi buldum, benimle paylaşımı bitenleri uğurladım, onlar şimdi sadece bir uğur böceği misali çiçeklerimin güzelliklerini görmeye gelecekler.
4 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bir Aralık

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi