Ruhunu bencillikten arındırmak mıdır Aşk?


Sevmek, sevilmek bir ihtiyaç mıdır? Yemek yemek, nefes almak gibi mesela. Aşık olmak da böyle bir şey midir? Yoksa bencillik midir?


Sevmek de sevilme isteği de bencilce bir duygudur bana göre. En basit haliyle mutlu olmak için seversiniz karşınızdakini. Onun hayatınızdaki varlığı size kendinizi iyi hissettirir. Onunla konuşmak, gülmek, el ele dolaşmak, film izlemek, müzik dinlemek, dans etmek, onunla öpüşmek, sevişmek mutlu hissettirir size kendinizi. Bir de güvenme isteği var tabi, bir dayanak olsun istersiniz hayatınızda. Güvenebileceğiniz, canınız yandığında, mutsuz olduğunuzda yanınızda biri olsun istersiniz. Ya da neşenizi, sevincinizi, mutluluğunuzu, başarınızı paylaşabileceğiniz birisi. Bunlar hep insana özgü duygular. Aynı zamanda da bencilce.


Peki aşk da böyle midir? Şimdi anlatmayacağım tabi ki size aşk ve sevgi farklı şeyler diye. Bu defalarca yazıldı, konuşuldu, çizildi, söylendi. Burada sormak istediğim farklı sevgili okuyan. Aşk’ ın çeşitleri olduğuna inanırım ben. Her aşkın farklı bir hikayesi olduğuna. İnanmadığım ise aşkın içinde bencilliğin olduğu. Belki de aşk ve sevgiyi birbirinden ayıran en önemli etken bu bencillik duygusu.


Bu bencillik duygusunun olmamasının en önemli sebebi nasıl aşık olduğunuzu fark edememeniz. Yani hesap kitap yapmaya vakit bulamadan aşık oluyor insan. Güzeldi, çirkindi, zengindi, fakirdi diyemeden hoop bir bakmışsın aşk çalmış kapıyı, girmiş içeri başköşeye kurulmuş bile. İşte bu hesabı kitabı yapamadığın içinde bencillik ve devamında gelen kendini düşünme hali ortadan kalkıyor. Hatta öyle zamanlar oluyor ki mutlu olmayı bir kenara bırakın, acı çekiyor ve acı çektikçe aşkı daha derinlerde yaşayabiliyorsunuz. Evet, aşkın da temelinde bir mutlu olma hali var sevgi de olduğu gibi ama aşkın gözü kördür misali çok zaman mutlu ya da mutsuz olmakla ilgilenmeden, acı çektiğini bile fark etmeden kaptırıp gidebiliyorsun. Varlığı bir dert yokluğu ayrı dert misali. Mutluluğu ve mutsuzluğu aynı anda yaşayabiliyorsun aşık olduğunda.


Ruhunu bencillikten arındırmak mıdır aşk?


Sevgi biraz daha ayakları yere basan bir duygu kanımca aşkın yanında. Ne kadar severseniz sevin sevdiğiniz kişi yüzünden acı çekiyor, canınız çok yanıyorsa bencil olan tarafınız devreye girip e yeter ama diyebilirsiniz. Yani hastalıklı bir duygu olan aşk da tüm umutsuzluklarınıza rağmen onu kalbinizin en orta yerinde tutmaya devam edebilirsiniz.


Hangisi doğru tartışılır. Ya da tartışılmaz. Tartışılamaz. Duygular ve seçimler!

Peki her aşk gün gelip yerini sevgiye bırakır mı?

Ya da hiç bitmeyen aşk var mı?

41 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bir Aralık

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi