Reklam mı Daha Çok Ses Getirir, İşe Alım Süreci mi?

insanveotesi.com


Şirketlerin kendisini dış dünyaya tanıtabilmesi adına en önemli araçlardan biri işe alım sürecidir. Özgeçmiş incelemesi ardından, adayın teknik bilgisinin şirketin ihtiyaçlarıyla örtüştüğü öngörülen ve davet edilen aday, şirketler için değerli bir madendir.


İş görüşmeleri, arz-talep ilişkisidir. İhtiyaçtan doğan talebiniz doğrultusunda arzı yaratmışsınızdır. İş görüşmesi doğal hayatın akışında meydana gelen bir süreçtir ve manavdan meyve almak kadar hayatın içindendir. İki taraflı bir alışveriş gerçekleştirdiğimizin farkında olarak davranmalı, aday bilgi ve tecrübesini sunarken, şirket ise kalitesiyle fark yaratmalıdır.


Durumu şirketler açısından ele alacak olursak; iş görüşmesi için davet edilen adaya, şirketin olanaklarından, yan haklarından, kurum kültüründen, iş alanlarından vb. bahsedilir ve adaydan gelen sorular yanıtlanır. Etkili ve her iki tarafında memnun ayrıldığı iş görüşmeleri; televizyonlara, radyolara, sosyal medyaya veya tabelalara reklam vermekten çok daha etkili bir yöntemdir. Özgeçmiş üzerinden tecrübe, sektör, eğitim vb. filtresinden geçen ve görüşmeye davet edilen aday, özetle şirketin ulaşmak istediği hedef kitledir.


Ulaşılan hedef kitlenin önemini aktarabilmek adına basit bir matematik hesabı yapalım. Orta ölçekli bir firmada senede istihdam edilmesi hedeflenen 70 pozisyon olduğunu düşünelim. Bu 70 pozisyon için ortalama 15 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilsin ki bazen çok daha fazla kişi ile görüşülüyor. Yıllık olarak yaklaşık 1000 kişi, her kişi ile ortalama 1 saat görüşüldüğünü varsayalım, ortalama 1000 saat eder. Bu 1000 kişinin iş arkadaşları, okul arkadaşları, aileleri ve komşularıyla yaşadıkları deneyimi ve izlenimi paylaştığında ulaşmış olunan hedef kişi sayısı 4-5 katına çıkmaktadır.


İnsan kaynaklarına düşen rol bu kapsamda oldukça önemli; bir aday, başvurusunu gerçekleştirdiği anda, insan kaynakları kurumunu temsil etmeye başlar. Şirketin kapılarını size açan ve sizi içeriye davet eden ev sahibi misyonundadır. Mülakata davet ederken konuşma üslubu/ davet maili, adaya kurum ile ilgili oldukça veri vermektedir. Şirket içinde çalışana verilen/verilmeyen değeri daha görüşmeye gelmeden adaya hissettirebilir. Aday görüşmeye geldiğinde; kişinin, gelecekte ailenden bile daha fazla görüşeceğin çalışma arkadaşın olabileceğinin bilincinde ağırlanmalıdır. Görüşmelerde birkaç profesyonelin bir araya gelerek deneyimlerini aktardığının farkında olunarak bir ortam yaratılmalıdır.


Görüşmelerde karşılaşılan en büyük problem, seçen-seçilen hissiyatıdır. İnsan kaynakları profesyonellerini ve tecrübeli “liderleri” tenzih ederek; şirketlerin herzaman seçen taraf olduklarına inandığı ve görüşme esnasında adaydan üstünmüş gibi davrandığını duyduğumuz birçok deneyimi kişilerden dinliyoruz. İşveren kişi, koltuğunun verdiği yetkiye dayanarak, mülakatlarda adayın söylediklerinde açık arayabiliyor ve hata yapsa da yakalasam eğilimi gösterebiliyor. Bu tavrı gösteren kişilere bir gün kendilerinin de mülakat yapılan koltuğa oturabileceklerini nacizane hatırlatmak isterim.


“Stres Mülakatı” adı altında, “Ben çok zor yöneticiyimdir, çalışanlarım benden korkar.”, “Benimle çalışmak istemez ve bir gün gider, beni zor durumda bırakırsan arkandan konuşurum.”, “ Son iş yerinden ayrılış sebebin bence anlamsız.”, “Beni ikna edemedin.”, cümlelerinin kurulmaması gerekliliğini hatırlatmaya gerek duymayacağımız vizyonda yöneticiler yetiştirmek şirketlerin en önemli misyonu olmalıdır.


Para ile yapılan reklamlar karşısında şirketinize büyük umutlarla gelen adaylarınız bir gün şirket gerçeklerini görecek ve tadacaktır. Kısa vadede şirketleriniz direkt olarak etkilenmese de, orta ve uzun vadede repütasyonunuzdaki zedelenmeler kuruma çok ciddi zarar verecektir. Reklam amaçlı, marka ismi iş başvuru sitelerinde geçsin diye ilan verenler ve öylesine adaylarla görüşenler; şirketlerinize değer veren ve zamanını ayıran adaylarınıza; insan kaynağının, bir şirket için en kıymetli unsur olduğunun bilincinde olduğunuzdan ne yazık ki daha farklı bir imaj yaratmış olmaktasınız.
17 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bir Aralık

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi