Proje değil! Ço-cuk

Son zamanlarda yeni moda "proje çocuk" yetiştirmek. Çocuk daha doğmadan onun yapacağı mesleğe kadar karar veren aile , doğduğu günden itibaren sürekli ama sürekli ona bir şeyler öğretmeye çalışıyor.

Tabii ki reşit olmayan miniğimizin yerine onun en iyi şekilde eğitim alabilmesi için bizler karar vereceğiz ona bir sözüm yok ama ortaya bir proje çıkarmayacağız , bu bizim başarımız olmayacak her ne yaparsa çocuk kendisi için yapacak bunu ona erken yaşlarda aşılamalıyız.

Bu konuda yazı yazabilmek için küçük çaplı bir araştırma yaptım bu konu hakkında o kadar çok yazı yazılmış ki ben de bundan bu kadar rahatsızken bir tane de benim olsun istedim.
Çocuğa bir şeyler vermek adına aşırı baskı uygulanıyor ve aşırı bir ilgi veriliyor bu bana göre psikolojik şiddetten öte bir şey değil , bir ortama giriliyor "otur kızım" "tabağı bırak" "o çatal onla oynanmaz" "ayağa kalkma" "bak amca kızıyo hııı" ... Yahu çocuk bu adı üstünde ço-cukk ondan senin gibi oturup yemeğini yemesini , elini yüzünü silip etrafı izlemesini , ayak ayak üstüne atıp çayını içmesini bekleyemezsin bunu yapması için çocuğu zorlayamazsın ona kızamazsın da.

Yaptığı her iyi , doğru şeyin nedenini kendin gibi gösterip çocuk çocuk gibi davrandığında yüzün kızarıp bozarıyorsa senin oturup bir daha düşünmen gerek bence? Yetişkin gibi davranan bir çocuğun kesinlikle normal olduğuna inanmıyorum. Lütfen çocuğunla oyun oyna , onu sev , saçmalamasına izin ver.. Çocuk o! Sürekli sen büyüdün, abi oldun, onu yapma, bunu yapma deme! İzin ver yaşını yaşasın, gülsün, koşsun, oynasın, düşsün, izin ver duvarları boyasın, izin ver gizli gizli topuklu ayakkabılarını giyip gezsin, izin ver sarılsın öpsün koklasın, izin ver kirlensin... Yeri gelsin haksızlığa uğrasın, hayal kırıklığı yaşasın, yeri gelsin hata yapsın. O böyle büyüyecek ancak böyle büyürse karakterli doğru, düzgün bir çocuk olur. Sen bunlara sürekli müdahale edersen hırçın olur, mutsuz olur, sıkıntılı olur eğer illa bir projen olacaksa mutlu birey yetiştirmek olsun. Psikolojik olarak sağlıklı bir birey yetiştirmek olsun. Ben de bir anneyim ben ancak bununla övünürüm. İnşallah mutlu ,merhametli ,sevgi dolu bireyler yetiştirelim🙏🏽


94 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bir Aralık

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi