PRATİK BİLGİLER* Çıkaramadığınız lekeleriniz mi var? Kıyafetinize dökülen bir yemek lekesi mi uğraştırıyor sizi, beyaz bir plastik kaba koyduğunuz salçanın rengini kaba geçirmiş olması mı, ya da kokusunu?

Lekeli veya kokusundan rahatsız olduğunuz ürünü yıkayıp ıslakken direk güneş alan bir yere bırakın ne leke kalacaktır, ne de koku. Leke tam olarak çıkmadıysa tekrar yıkayıp aynı şekilde yapın sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz.


*Aceleniz var ve buzluktan çıkardığınız yiyeceğin bir an önce çözülmesini istiyorsunuz; soğuk su dolu kabın içinde bekletirseniz daha hızlı çözüldüğünü görebilirsiniz.


*Domatesin kabuğunu kolay soymak istiyorsanız sıcak su da bir kaç dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.


*Taze ekmeği dilimlerken dağılmadan kolay kesilmesini istiyorsanız, bıçağınızı sıcak su altında biraz tutarsanız ekmeğinizi çok daha rahat dilimleyebilirsiniz.


*Mutfakta kullandığınız kesme tahtanızın üzerinde bıçağın sebep olduğu çizikler olabilir ve bu çiziklerin arasına her kestiğiniz üründen bir parça kalıntı kalıyor olabilir. Ne kadar yıkasanız da içiniz rahat etmiyor olabilir. Sonuçta kesme tahtanızı temizlemekte kullandığınız deterjan da arasında o çiziklerdeki yerini alıyor olabilir. Onun da kolayı var; kesme tahtanızın üzerine biraz karbonat serpin ve yarım limonu biraz üzerine sürtüp güneşe bırakın. Limonun asiti ile kabaran karbonat çiziklerin içindeki kalıntıları yüzeye çıkartırken güneşte görevini yapacaktır.


*Musluklarınızda kireç lekesi oluşuyor ve deterjansız halletmek mi istiyorsunuz, yarım limonla yapabilirsiniz. Hatta suyunu sıktığınız limonun kabukta kalan kısmı ile bunu yapabilirsiniz. Limonla sildiğiniz musluğunuz durulandıktan sonra pırıl pırıl olacaktır.


*Eğer çaydanlığınıza musluk suyu kullanıyor ve de kullandığınız su bir süre sonra kireçlenme yapıyorsa çaydanlığınızın içerisinde; biraz limontuzunu çaydanlığınıza koyun üzerine de su ilave edip kaynatın, deterjana ihtiyaç duymadan kireçten ve lekeden temizlenmiş olacaktır.


1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi