Ödüllü Soru Sonuçları

Kasım 2020 sayımızda Işıkla Yolculuk Dergisi olarak ayın sonunda aşağıdaki sorumuza gelen tüm cevaplar içerisinden en beğenilen 10 cevaba sürpriz 10 kitap hediye edilecekti.


Sarı Bezli Kadınlar için sosyal sorumluluk kapsamında yapılmış bir etkinliktir.


Ekibimiz tarafından yazarımız Cansu MIK arkadaşımızın seçilen öneri sorusunu hatırlayalım!.

"Kendinize bile yalan söylediğiniz konular var mı? Varsa neler?"

Yukarıdaki soruya belki en yaratıcı cevabı, belki en duygusal cevabı, belki de en farklı bakış açınızla sizin için en güzel cevabı verdiniz.


Ekip arkadaşlarımdan Ayfer Aytekin ve Aycan Çolak bizler için en güzel cevapları derledi. İsimler belirtilmeden, cevaplar sırasız ve gelişi güzel paylaşılmıştır.


Seçilen cevapları paylaşmadan önce her sürpriz kitabı, bir yazar arkadaşım gönüllerinden geçen bir kitabı bir cevap için gönderecektir.

Sizlerle iletişim kurup, sizlere sürpriz kitap yollayacak yazar arkadaşlarım;


Berna Alaiye

Berrin Karakaş

Cansu Mık

Ceren Feyza Budak

Gamze Şafak

Gizem Yüzbaşıoğlu

Güneş Duysar

Nejla Ecem

Özlem Şeker

Zeliha Sevinç


E hadi merak edilen cevaplara geçelim!


Cevap 1

"O bana değer veriyor."

Cevap 2

""İyiyim" demek..."


Cevap 3

"Herkes yalan söyler, istemesek bile şartlar bizi buna mecbur eder çoğu zaman. En çok da kendine yalan söyler insan. Çünkü en çok onun avuntuya ihtiyacı vardır. En çok onun çocuk gibi yalanlarla kandırılmaya ihtiyacı vardır. Gerçekler acı verdiğinde ve katlanılmaz hale geldiğinde sığındığımız ilk liman yalandır tabi ki. Bu limanda biraz dinlenmeye ve gerçeklerden aldığımız yaralarımızı sarmaya çalışırız. Evet, belki bir süreliğine oyalayabilir bizi bu pembe yalanlar. Ancak uzun vadede yine en çok onlar zarar verir bize, yine en çok onlar acıtır canımızı. Gerçeklerin eninde sonunda ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır zira eskilerin deyimiyle. O andan itibaren sığındığımız limanda fırtına kopar. Demirlediğimiz gemimizde bize bir şey olmaz sanırız fakat nafile. Gerçeklerden kim kaçabilir ki? Velhasıl kelam; herkes yalan söyler azizim, isteyerek veya istemeyerek. Ama en çok yalanı da en büyük yalanları da kendine söyler. Bu hayat olduğu gibi çekilmiyor zira. Söylediğimiz yalanlar bizi hayata daha da bağlar fakat geçici bir süreliğine. Söylenilen yalanların tümünün akıbeti aynıdır. Eninde sonunda acı gerçekliğin önünde yok olmak. Gerçekler ortaya çıkınca da yine en çok yarayı kendimiz alırız. Elinden oyuncağı alınmış çocuğa döneriz. Oysaki daha en başından biliyorduk gerçekleri ama kabullenmemiştik. Artık kabullenmek zorundayızdır çünkü insafsızca tam da karşımızda duruyor olacaklar. O vakit insan anlar yolun sonuna geldiğini. O vakit istemeye istemeye kabul eder gerçekleri. Ama yalanlarında yaşattığı umut kalır onunla. Pembe düşleri yüreğini ısıtır yine ara ara. Gerçekleri bilse de yalandan yapılmış hayaller kuran insan, umudu hep göğsünde yaşatır. Kendine yalan söyleyen insandan sana zarar gelmez azizim, Hayal kuran insandan sana zarar gelmez. Ümitvâr insandır o zira ümitvâr insandır."


Cevap 4

"Yanmadığım kor değildi ayrılık bu durumdan hiçte zor değildi fakat ben onun beni sevmediğini bile bile kendim çok sevdiğim için oda beni seviyor diye kendime yalan söyledim kendi kendimi inandırdım ve ona kaçtım şuan bir bebeğimiz mutsuz biz evimiz var…"


Cevap 5

"İnsanoğlu, bir yalan düzeni üzerine kuruludur. Hani bir tabir vardır milletçe dile getirilen 'Yalan dünya' misali..."


Cevap 6

"Tabi kendimize bile yalan söylüyoruz ve farkındayız bence yalanların... Yalansız hayat olmaz."


Cevap 7

"Gerçekleri bilip de asla kabullenmek istemediğimde kendime yalan söylerim doğruların ve gerçeklerin ağırlığının altında ezilmekten korktuğumdan. Belki de olması gereken bu deyip erkeklerin altındaki bu ezilmeye başkaldırmadığımdan ve zamanla susmayı kabullendiğimden."


Cevap 8

"Kendime her zaman "ben istediğim her şeyi yapabilirim" diyorum ama bunun böyle olmadığını biliyorum çoğu zaman. Bu kendini kandırma işi bana gereksiz bir özgüven veriyor ve bununla mutluyum sanırım. Bir gün gerçekten bir şeyi çok isteyip yapamazsam da sorun değil çünkü burada (dünya gezegeninde) bir şeylerin yolunda olmamasına çok alıştık, olsun derim denedin… Yani yalancı oluşumla kendimi kabulleniyorum şu an fark ettim bunu, teşekkür ederim."


Cevap 9

"Kendime zaman zaman yalan söylerim. Genelde bu zamanlar, bir şeylere kırıldığım ama çaktırmamaya çalıştığım anlardır. Bu durumlarla başa çıkmanın yolu bu. "Hayır, öyle demek istemedi, hayır öyle yapmadı, hayır seni kırdığının farkında değil vs." Aslında yüzleşmek yerine kaçışı tercih etmeyi hepimiz biraz seviyoruz. Ya da daha kolay benimsiyoruz."


Cevap 10

"Ben iyiyim, ben mutluyum diye kendimizi kandırıyoruz çoğu zaman. Aslında iyi ve mutlu olmadığımızı bilsek de kendimize yalan söyleyip kendimizi kandırmak belki de kolay yolu seçmektir... Bilemiyorum…"


Birbirinden güzel cevapları gönderip, her cevap için bizi düşündürmeniz gurur verici. İlginiz ve göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Diğer etkinliklerde görüşmek üzere.

IŞIKLA YOLCULUK DERGİSİ


74 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hoşça kal...

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi