Mutlu olduğunun farkında mısın?


Yolun yarısını üç geçe 38. Yaşıma girerken üç kere pasta mumu üfledim sevgili okuyan. Ve her seferinde bir klasik olarak dilek dilemem istendi benden. Sevildiğimi hissettiğim o güzel anlarda aklıma gelen ilk şeyi diledim bende. “Mutlu olmak istiyorum”…

Sonrasında düşündüm, her seferinde gerçekten de ilk aklıma gelen dilek bu olmuştu. Neden dedim? Mutlu değil miyim yoksa mutlu olduğumun farkında değil miyim?

Mutluluğun ne olduğunu sorgulamak gerekir mi onu da bilmiyorum aslına bakarsanız. İnsan mutlu olduğunun farkında mıdır? Ya da mutluluk neyde saklıdır?

Ev, araba sahibi olmak mıdır mutluluk, çok para kazanmak mıdır? Yoksa evlilik, çocuk sahibi olmak mıdır? Bir kediyi okşarken mutlu değil miyiz ya da sevdiğimiz şarkının melodisini mırıldanırken? Merak ettiğimiz bir kitabın sayfalarını kitapçıda karıştırırken mutlu değil miyiz? Sinemada en sevdiğin oyuncunun filmini izlediğin o iki saate mutlu değil misin aslında. Deniz kenarında dalgaların sesi sana huzur verdiğinde ya da suyun serinliği ayaklarına değdiğinde. Annenle kahve içerken de mutlusun aslında, babanla bir gazete haberini tartışırken de. Kardeşinin aldığı küçük bir hediye de seni mutlu ediyor kendi emeğinle aldığın arabada. Evini temizledikten sonra içtiğin yorgunluk kahvesi mutlu etmiyor mu seni yoksa? Sevdiğinin omzuna başını dayadığında saçlarını okşarken de mutlusun, işinde bir problemi çözdüğünde kendi kendine gururlanırken de. Fırını açtığında en sevdiğin kurabiyenin kokusunu duyduğunda da mutlusun, en yakın dostunla buluşup dedikodu yaptığında da…

Daha da çoğaltabilirim bunları isterseniz. Hayatın her anında yaşadığımız ama farkında olmadığımız bir sürü küçük mutluluk. Evet, bu cümlede saklı sorumun cevabı galiba. Büyük mutluluklar beklerken ya da mutlu olmak için çabalarken, yaşadığımız küçük mutlulukları es mi geçiyoruz acaba?

Her şey güzel ya da güzel olacak gibi tozpembe bir tablo çizemem kendim için ama sahip olduklarımın ve yapmaktan zevk aldığım şeylerle hayatın akışında beni sürükleyen anların, aslında beni mutlu ettiğini biliyorum. Farkına varmaya gelince ben bunu sanırım otuz beşimden sonra başardım. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki küçük mutluluklarımın büyüyerek çoğaldığı mutlu bir hayatım var ve dileğim bunun devam etmesi.

Küçük mutluluklarınızın çoğalması ve bunları fark etmeniz dileklerimle;

5 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bir Aralık

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi