Köpeklerde Tuvalet Alışkanlığı

Bilindiği üzere köpeklerde tuvalet alışkanlığı olmazsa olmaz ilk öğrenilmesi gereken davranıştır. Köpekler, tuvalet alışkanlıklarını aslında ilk olarak annelerinden öğrenirler. Anne köpek yavrularına ilk etapta yattığı yere tuvaletini yapmamayı öğretir. Öyle ki, yavrular yattığı yere tuvaletini yaparsa; anne köpek o bölgeyi yalayarak ve de yiyerek temizler. Anne, yavruları burnu ile iterek ya da enselerinden tutarak yattığı bölgenin dışına çıkartır. Böylece yavru köpekler, annenin doğru yönlendirmeleri ile tuvaletlerini yattığı yere yapmamayı öğrenmeye başlar.


Yeni doğmuş bir köpeğin, anne ve kardeşleri ile ortalama olarak 2-2,5 ay kaldığını düşünürsek; anneden ve kardeşlerden davranışı doğru öğrendiği için, yeni yuvasında bu davranışı pekiştirmesi daha kolay ve hızlı olacaktır.


Eve yeni getirdiğiniz köpek yavru ise, hızlı bir şekilde ona tuvaletini nereye yapması gerektiği öğretilmelidir. Eğer doğru yer ona gösterilmez ise köpek kendi hijyen kuralları gereği, kendi belirlediği yere tuvaletini yapmayı uygun görecektir. Ve bir sonraki tuvaletini de koku takibi ile o bölgeye yapacaktır.


Toplum olarak yapılan en büyük hata; köpeği eve getirdikten sonra, köpekten hemen bu davranışı öğrenmesini istemektir. Ortalama olarak bir çocuğun bile tuvalet öğrenme yaşının 2 ila 2,5 yaş olduğunu düşünürsek eğer, köpeklerimizden de bu davranışı hemen öğrenmesini bekleyemeyiz. İlla ki bu süreçte kazalar olacak, yanlış yere tuvaletini yapacaktır. Burada önemli olan sabır ve sevgi ile, güven duygusunu zedelemeden ona doğruyu göstermek olacaktır.


Öğrenme evresinde köpeğe tuvaletini yanlış yere yaptığı için kızılması, yüksek sesle: "Ne yaptınnnnnn?" şeklinde bağırılması, koşarak üzerine doğru gidilmesi, köpeğin burnunu çişine dayatıp koklatılması, burnuna gazete ile vurulması gibi sebepler ile köpek tuvaletini yapmayı öğrenemez. Çünkü bu davranışlar yüzünden tuvalet yapma davranışının yanlış ve kötü bir durum olduğunu düşünür, tuvaletini yapamaz hale gelir. Hatta bu gibi yanlış yaklaşımlar sonucu, tuvaletini yürüyerek yapması, sahibin yanında değil; onun görüş alanının dışında yapması, kaprofaji (dışkı

yeme) davranışının görülmesi çok yüksektir.


Anne köpek bile yavrusunun dışkısını, yavruların sırf doğruyu öğrenmesi için yiyebiliyorsa; o halde biz insanlar öğrenme aşamasında olan bir köpeğe neden yanlış yaklaşıp onu korkutuyoruz?


Yavru köpeklerde tuvalet öğrenme süreci, ailenin hem yaklaşımı hem de köpeğe ayırdığı süre ile doğru orantılıdır. Ailenin yaklaşımı doğru, ama köpeğe ayıracak zamanı yoksa (özellikle çalışan bir aile ise), köpeğin doğru yere kendi kendine tuvaletini yapmasını bekleyemezsiniz. Ailenin tutumu hem yanlış, hem de çalışıp vakit ayıramıyorsa da o zaman doğrusunu öğrenmesini hiç beklemeyin derim. Zamanla duruma alışıp, kendi kendine bir şekilde belki öğrenebilir, belki de öğrenemeyip temiz bulduğu her yere tuvaletini yapmaya devam eder.


Yavru köpekler; özellikle yemek, uyku ve oyun sonrası tuvaletini yaparlar. O yüzden yavru köpek sahiplenecek ailelerin mutlaka onun bu döneminde yanında olması gerekir. Çünkü yavru oldukları için, mesane kaslarını kullanmayı bilemezler. Bu kasları kullanmayı öğrenmeleri zamanla olur.


Eğer eve getirdiğiniz köpek yavru değil, yetişkin bir köpekse; yine aynı şekilde bir müddet onun yanında kalarak doğru yere tuvaletini yapması gerektiği öğretilmelidir.


Köpeğin tuvaletini en etkili bir şekilde öğrenmesinde en büyük görev yine sahibe düşmektedir. Aslında tuvalet eğitimi diye bir şey yoktur. Köpek eğitmenlerinin bir köpeğe tuvalet eğitimi verebilmesi için o köpek ve sahibin evinde yaşaması gerekmektedir. Bu yüzden bir çok köpek eğitmeni tuvalet konusunda danışmanlık hizmeti verebilmektedir. Köpeğe doğru yeri öğretebilecek tek kişi sahiptir. Biraz sabır ve sakin tutum ile kolayca öğrenmenin gerçekleşmesi mümkündür.


Özetle köpeklerde tuvalet alışkanlığı hem kolay, hem de sabır isteyen bir süreçtir. Köpeğe ne kadar doğru yaklaşılırsa, o kadar hızlı ve verimli bir öğrenme süreci gerçekleşmiş olur.


Patili dostlarınızla mutlu günler dilerim :)

Sevgiyle kalın...


Pozitif Köpek Eğitmeni

Derya Özdemir
28 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi