Köpeklerde Ceza

Köpeklerimize ceza vermeli miyiz?

Şöyle gözümüzü kapatıp bir kaç saniyeliğine düşünelim mi? Yine kendinizi köpeklerinizin yerine koymanızı isteyeceğim sizden. Ceza verdiğimizde biz nasıl hissediyoruz, onlar ne hissediyor?


Sahiplerin köpekleri üzerinde uyguladığı örneklerden bazıları mesela; köpeği odaya kapatmak, eğitim kafesine ceza maksatlı kapatmak, şok tasma uygulamak, köpeğin burnunu çişe kakaya bastırmak, burnuna gazete ile vurmak, üzerine bir cisim fırlatmak, dövmek gibi liste uzar gider..

Peki biz insanlar bu söylediklerimizi uyguladığımızda cezanın neden işe yaradığını düşünürüz? Pek çok sahip, "Ceza verdim ve suçunu bildiği için gitti kenara çekildi, bana öylece baktı" der. "Ceza verdiğimde beni anlıyor" yanılgısı, birçok köpek sahibi arasında ne yazık ki çoğunlukta...


Sizce köpeğinizin bu gibi durumlarda sizi anlaması mümkün mü? Bence mümkün değil!

Mesela; köpeğe çişini yanlış yere yaptığı için bağırıp, üzerine yürümeniz sonucu kamburlaşıp, karşınızda daha da küçülüp gözlerini devirerek size suçlu gibi bakması anladığı için değil; "Korkuyorum, bana böyle davranma!" demek istediği içindir aslında...


Köpekler ilintilendirerek öğrenen canlılardır. Konuşamadıkları, bizim dilimizi anlamadıkları için, "Sebep-sonuç" ilişkisine bakarlar her zaman. Yani bir davranış ve sonucunda oluşan durum ne ise ona göre hareket ederler. Siz ona doğruyu öğretmek yerine cezalandırmayı seçerseniz, köpeğiniz neden ceza aldığını anlamayacaktır emin olun. Üzerine birde ceza sonrası gidip sevmeniz sonucu köpeğiniz şunu düşünecektir: "Hem kızıyor, hem seviyor".


Neden kızdığınızı ve neden cezalandırıldığını anlamadığı için de anlamsız ve tutarsız hareketlerde bulunması da kuvvetle muhtemeldir.


Köpek, aldığı cezalar sonucunda ileriki dönemlerde psikolojik problemler ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan bazıları; sahibini gördüğünde çiş kaçırma (genellikle bilinçli yaptığı düşünülür), insana agresyon, hayvana agresyon, odada ve kapalı alanda yalnız kalamama, cisimlerden korkma, yüksek ses tonundan korkma, öz güven kaybı, stresli olması sonucu eğitime kendini kapatması, size olan güvensizlik hissi ve buna benzer durumlardır.


Köpeğe verilen cezalar sonucu karşılaşılan bir diğer problemlerden biri de obsesif kompulsif bozukluktur. Yani sürekli tekrar eden anormal davranışlar. Aşırı yalanma, kendini ısırıp zarar verme, kuyruğunu kovalama ve yaralama gibi obsesif boyutta olan pek çok problemle karşılaşmamız mümkün.


İşte bu sebeplerden ötürü köpeklerimize ne sözlü ne de fiziksel olarak bir ceza vermemeliyiz. Onlara karşı verebileceğimiz en büyük ceza ilgisizlik ve tepkisizlik olmalıdır. Emin olun köpeğin yanlış davranışlarında tepkisiz kaldıkça, onu görmezden geldikçe köpeğiniz bunu kısa sürede anlayacak ve yeniden sizin sevginizi kazanmak için istediğiniz davranışları sergilemeye kısa sürede başlayacaktır :)


Ceza ile bir yere varamayacağımız gibi, üzerine bir de başka başka sorunlara da adım atmış oluruz.

Mesela; kedi görünce saldırmasın diye bir anda köpeği tutup hızlı ve canını yakarak çekmemiz sonucu, kediler ile canının yanmasını bağdaştırıp, kedilere karşı daha fazla agresyon göstermesine sebep oluruz. Yine bu örnekte de köpek, sebep-sonuç ilişkilendirmesi yapmaktadır. Yani "kedi=acı" olarak düşünmektedir. Bu verdiğimiz örnekler tabi ki eğitim tasması adı altında geçen uygunsuz tasmalar için de geçerlidir.


Olumsuz sonuç ve davranışı bağdaştırabilen köpek, olumlu sonuç ve davranışı da pekala ilintilendirebilir. Madem ki bu yetiye sahipler; o halde ceza vermek yerine onlara doğruyu, doğru yollar ile de pekala öğretebiliriz.

Köpeklerimize tavsiye etmediğimiz şekilde cezalar uygulamadığımız takdirde, size olan güveni en başından sağlam olup, aranızda sarsılmaz bir bağ oluşacaktır. Özellikle yavru bir köpek sahiplendi iseniz, hayatı sıfırdan öğrenen bu minik canlı için bu konuda daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.


Köpekte uygulanan yanlış yöntemler ile anlatılan bu durumlardan herhangi biri var ise, mutlaka bir eğitmen eşliğinde eğitim ve davranış değişikliğine yönelik terapi çalışılması, çevresel zenginleştirmenin sağlanılması, zeka düzeyini geliştirecek ve stresini azaltacak oyuncaklara yönlendirilmesi, gerekirse medikal destek alınması, doğru etkileşim içerisinde bulunulması gerekmektedir.


Dostlarınızla eğitim - öğretimin bol olması dileği ile...

Sevgilerimle,

Pozitif Köpek Eğitmeni

Derya Özdemir200 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MASTERKEY

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi