Kendini iyi hissediyor musun?”

Son zamanlarda Minimalizme karşı bir ilgim belirdi ve bunun üzerine okumaya, videolar izlemeye ve bilgi edinmeye başladım. Minimalist yaşam aslına bakarsanız bizler gibi tüketmeye alışmış, biriktirerek kendini güvende hisseden bir nesil için oldukça zor bir kavram. Zor olan kısım uygulamak tabii ki. Beni cezbeden kısım ise okuduklarımdan ve izlediklerimden yola çıkarak insanlardaki rahatlama hissi.


Her şeyden bir anda vazgeçmek oldukça zor tabii. Sahip olunan şeyleri minimuma yani en aza indirmek ama bir yerden başlamak ve o rahatlama hissine bir an önce kavuşmak lazım. Beni buna yönelten en önemli sebep ise omuzlarımda yük olduğuna dair inancım. Sanki o yüklerden kurtulmam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Böyle hissettiğim zamanda birçok şey gözüme hatta ruhuma batıyor.

Ben bu yaşam tarzına geçisin bir yolunu buldum kendimce yavaş yavaş olsun diye. Şöyle ki en basiti ki genelde herkes bu geçişe gardıroplarından başlayarak hayatının diğer alanlarına yayıyor, bende kıyafetler, çantalar, takılar vb. sahip olduklarımı beni mutlu edecek şekilde minimalleştirmek istiyorum. Benim oyunumun adı ise “kendini iyi hissediyor musun?” Örneğin sabah bir bluz giydin ve tüm gün seninle. Akşam eve geldiğinde düşününce o bluzun içinde kendini iyi hissediyor musun? Rahat mısın, onu bir daha giymek istiyor musun? Aynı şey taktığın küpe, kolye, yüzük vs. her şey için geçerli. Eğer cevabım evet ise o zaten benim için gerekli ve güzel. Ama eğer yakasından, kolundan, duruşundan hoşlanmıyorsam ve gün içinde bunu bir yada iki kere düşünmüşsem o benim için huzursuzluk ve mutsuzluk verici, beni rahatsız eden bir kıyafet ve bende olmasının bir anlamı yok. Ben de o an orada onu kenara ayırıyorum, ve hemen ertesi gün ondan ayrılıyorum. Bunu hemen yapıyorum çünkü biliyorum ki bir gün sonra acaba diyeceğim ama yine aynı şeyleri yapacağım. O yüzden en iyisi "giden gitmiştir, gittiği gün bitmiştir." :)


Bu oyun benim sadeleşmeye giden yolum için bir başlangıç olacak, oldukça hevesli ve istekliyim bu konuda. Zamana yayarak bu yolda rahatça ilerleyebileceğime inanıyorum. Fikirlerimi sizinle paylaşacağım tabii ki sevgili okuyan. Bir şekilde yüklerden kurtulmak lazım, her ne ise, eşya, duygu… Size yük olan şeyin sizinle olmaması lazım, buna da bir yerden başlamak lazım…


Hadi bakalım yolumuz açık olsun…

18 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bir Aralık

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi