Köpekli Hayata Geçiş...

İlk yazımda bir canlı sahiplenmenin öneminden bahsettim sizlere.. Bu yazımda ise yaptığım iş gereği köpekli hayata geçişten bahsedeceğim.

Hayatınıza bir köpeği dahil ettiğinizde neler oluyor, hayatınız nasıl şekilleniyor, ne yapılması gerekiyor, en önemlisi size kattığı değerler ne?.. Bunlardan bahsedelim mi biraz? :)


Öncelikle köpek sahiplenmeden evvel, yaşam tarzınıza göre size nasıl bir köpek uyar, ortalama 15-17 yıl yaşayan bir köpeğin tüm ihtiyaçlarını maddi-manevi karşılamaya gücünüz var mı, hayatınızı ona göre yeniden düzenleyip, bir çok şeyden feragat edebilecek misiniz?.. Bunların hepsini aklınızda önce şekillendirin, düşünün, bin defa düşünün hatta, öyle karar verin...


Hayatınız çok hareketli ise, çok enerjikseniz, yürüyüş ve çeşitli aktivitelerden hoşlanıyorsanız size hareketli ve yavru bir köpek uyar.

Ancak sakin bir yaşantınız varsa, spor ve aktivitelerden hoşlanmıyorsanız da; o zaman size sakin, çok fazla enerjisi olmayan köpekler ve yaşını almış bir köpek daha çok uyacaktır.


Kararınızı verdiniz ve size uygun olan bir köpek seçtiniz veya sahipleneceksiniz...

Köpek eve gelmeden evvel evi ona göre düzenlemeli, ağzına alabileceği çorap, iğne, makas, küçük süs eşyaları, açıkta duran kablolar vb. kaldırılmalı ve onun tüm ihtiyaçları hazır hale getirilmelidir.

Maması, suyu, yatağı, oyuncakları, kemirmesi için kemikler, ödül mamaları, ilk zamanlar için kullanılmak üzere ped (aşıları başlamamış ve yavru ise), tarağından tutun, tırnak makasına kadar her şeyini hazır etmeniz gerekir.

Hangi veterinere gideceğiniz, sağlığı, bakımı, vitaminleri, eğitimi, başucu kitapları hepsini planlayıp, köpek eve gelmeden evvel organize etmeniz gerekmektedir.Köpeğiniz eve geldi ve size, aile bireylerine, yeni yuvasına adapte olmaya çalışıyor... Bu aşama en hassas aşamalardan biri. Sizinle kuracağı bağ, o andan itibaren başlamış oluyor. Ve sizin her yaptığınız doğru ya da yanlış, köpeğin kafasında şekillenmeye başlıyor.


Ve eğitim... Aslında köpeğin eve geldiği ilk an başlaması gerekiyor. Çünkü o ilk yaptığımız hatalar var ya, eğitim ile bütün bu hataların önüne geçerek, davranışı doğru öğreterek ilerliyoruz. Bembeyaz bir sayfa olan köpeğinizin karakteri, olması gerektiği gibi en doğru hali ile şekillenmiş oluyor.


Özellikle yavru bir köpek sahiplendiyseniz, kesinlikle ona başından doğru davranarak yetiştirilmesi gerekiyor. Eğer büyük bir köpek sahiplendi iseniz, ve bir de bu köpeğin geçmiş yaşantısında travması varsa;(terk edilmişse, şiddet ya da cinsel istismara uğramışsa veya barınaktan geldi ise), bu sefer de eğitim ile beraber davranış çalışılması gerekiyor. Çünkü böyle köpeklerde davranış düzeltme uygulanmalı ki, huzurlu bir hayata geçiş yapılsın...


Bu aşamaları da başarı ile tamamladınız ve artık köpeğiniz sizinle oldukça uyumlu bir hale geldi... Onunla öyle uyumlu oldunuz ki, sadece bakışarak birbirinize ne söylemek istediğinizi anlatır hale geldiniz...

Ne güzel değil mi? :)

Sadece bakışarak tüm anlatmak istediklerinizi anlatabilmek... İşte bütün bunların temelinde eğitim yatıyor.. Temel itaat eğitimi ile başlayıp, davranışı yerleştirerek bunu siz de başarabilirsiniz!


Her şey güzel giderken köpeğim bir anda hastalandı!!! Peki şimdi ne olacak?

Hemen veteriner hekiminize gidip kontrol ettirdiniz, gereken müdahaleler yapıldı ve yine bir özveri göstermek durumundasınız...

Sabaha kadar gözlem altında tutmanız gerekebilir, gecenin bir yarısı kalkıp yeniden dışarı çıkarmanız gerekebilir, keza veteriner hekime gitmek gerekebilir, üstelik gece bile olsa... (Neyse ki artık veteriner hekimlerin büyük çoğunluğu 7/24 hizmet veriyor)


Bütün bu süreçlere hazır mısınız? Maddi ve manevi olarak bu sürece dayanabilecek misiniz? Uykunuzdan feragat edip, gerektiğinde sabaha kadar başucunda bekleyebilecek misiniz?

Evet dediğinizi duyar gibiyim :) Ne mutlu....


O halde hem tatlı hem acı, hayatınızın büyük bir kısmını bu tüylü arkadaş için harcamaya hazır olun :) Size zorlukları yanında öyle güzel değerler katacak ki...

Arkadaşlarınızla sinemaya gidemediğiniz zamanlar da olacak ama onunla çok mutlu olacaksınız emin olun. Sorumluluk sahibi olacak, vicdanınızın sesini daha çok dinlemeye başlayacak, daha sabırlı olacak, ve daha pek çok şey öğreneceksiniz.


Bence bu değerler, katlandığınız zorluklara değer :)

Şimdi onun sizi hak ettiği gibi, siz de onu hak etmeye çalışın ve onunla güzel anılar biriktirmeye başlayın...


Sevgiyle kalın....

26 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi