Hüzünlü bir aşk öyküsü; Kürk Mantolu Madonna!


Hani dedim ya sevgili okuyan bu karantina günlerinde klasik filmleri izlemeye başladım diye; işte arada gözden kaçırdığım klasik kitapları da okumaya başladım.


Ukalalık etmek istemem ama kitap okuyorum ya da okumayı seviyorum diyen ve bunu bir yaşam biçimi haline getiren yani günlük yaşamının içine kitap okumayı da sığdıran herkesin Türk ve Dünya klasiklerini mutlaka okuması taraftarıyım. Malumunuz Dostoyevski, Tolstoy, Balzac yada Yaşar Kemal, Necati Cumalı, Yakup Kadri gibi. Bendeniz efendim bunu lise yıllarımda tamamlamış olmanın haklı gururunu yaşayanlardanım. Okuduk zamanında Ana, Suç ve Ceza ya da Yaban, Tutunamayanlar vs.


Ama dediğim gibi benim de gözden kaçırdığım, hep aklımın bir yerinde olan ama bir türlü elime alamadığım bir klasik roman size bu ay için kitap tavsiyem sevgili okuyan. “Kürk Mantolu Madonna”


Takdir edersiniz ki alay konusu olacak şekilde sanılan gibi şarkıcı, ki kendisini ve şarkılarını çok sevdiğim Madonna’ nın hayatını yada kürklerini anlatmıyor Sabahattin Ali’ nin bu güzel romanı. "Madonna, İtalyanca olarak Leydim anlamına gelen kadınlar için bir saygı ifadesidir ama bunun yanı sıra kullanılan anlamı ise İsa’nın annesi olması nedeniyle Hıristiyanlık ve İslam dinlerinde kutsal kişi kabul edilen Meryem'e verilen bir addır. "


Kitabın konusuna gelirsek: “Hüzünlü bir aşk öyküsü olan Kürk Mantolu Madonna, iki hikayeden oluşuyor. İlk hikayede Rasim adlı karakterin iş bulması ve Raif Efendi ile tanışması anlatılıyor. Kimseler ile konuşmayan sessiz sakin Raif Efendi’yi gözlemleyen ve onu daha yakından tanımak isteyen Rasim’in anlatımı ile Raif Efendi’yi dinliyoruz. Onun neden bu kadar yalnız ve topluma yabancı olduğunu ise kendisinin kaleme aldığı siyah kaplı defter aracılığı ile ikinci hikayede öğreniyoruz. İkinci hikaye Raif Efendi’nin kimselere söylemediği ve anlatmadığı bir aşk hikayesi ile başlıyor. Gençlik yıllarına gittiğimiz bu defterde Raif Efendi’nin Almanya’da bir resim sergisinde Maria Puder ile tanışması ve sonrasında birbirlerine aşık olmasının hikayesi içinde bir anda kendimizi buluyoruz.”


Bu kitabın ilginç tarafı ise roman olarak basılmadan önce “Büyük Hikaye” adıyla 48 bölüm olarak bir gazetede yayınlanmış olmasıdır.


Sabahattin Ali’ nin en önemli üç eserinden bir tanesi olan Kürk Mantolu Madonna mutlaka okunması gereken kitaplardan. Ben kendi adıma Raif Efendi ve Maria Puder’ in aşkından kendimi bunca sene mahrum ettiğim ve onlarla bu kadar geç tanıştığım için oldukça üzgünüm. Ama geç de olsa onları hayatıma kattığım için mutluyum. Size de tavsiye ederim sevgili okuyan.

Keyifli okumalar…


Ps: Bu arada bu kitabın bildiğim kadarıyla bir tiyatro oyunu da var. Sanırım onu da izlemeli! Muhakkak ki güzeldir.
10 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi