Hercule Poirot öldü ve Show sona erdi…Bilen bilir çok iyi bir Agatha Christie okuyucusuyumdur. Hatta kitaplarım içerisinde en kıymetlileri yazara ait olanlardır. Özellikle gerçekten hayranı olduğum, oldukça büyük sempati beslediğim bencil, kendini beğenmiş, titiz, obsesif, takıntılı ama bir o kadar da beyefendi, kibar, centilmen, zeki, beynindeki küçük gri hücrelerini ustaca kullanan ünlü dedektif Hercule Poirot’ un başrolde olduğu kitaplar her zaman önceliğim ve favorim olmuştur. Her kitabını büyük bir merakla, zevkle okur ve yaşarım sanki cinayetleri ben çözecekmişim gibi.


Belki de polisiye kitaplara olan ilgim (arada başka yazarları da okuyorum tabi ki en başta da Ahmet Ümit) Agatha Christie ile başladı anlayacağınız. Sevimli, rugan ayakkabıları ile tin tin yürüyen, yukarıya bakan bıyıklarını sürekli düzelten, jilet gibi takım elbiseler giyen sevgili Hercule Poirot için büyük bir sevgi ve saygı beslediğimi fark etmişsinizdir sanırım. Şimdi ben bu yazıyı neden yazıyorum uzun zaman sonra derseniz, iki sebebi var, kitapları okuyalı o kadar uzun zaman oldu ki bazılarını zar zor hatırladığımı itiraf etmeliyim öncelikle. Fark ettim ki bir yerden başladıktan sonra ise hepsini çok net hatırlıyorum ama buna bir vesile lazım tabi ki. Bu vesile ise uzun araştırmalar sonucunda bu kitapların diziye çekilmiş halini bulmam ve uzun zamandır gerek uykusuz kalarak, gerek uyuya kalarak bu diziyi izlemiş ve bitirmiş olmam.


Söylemek isterim ki uzun zamandır beni bu kadar heyecanlandıran bir dizi olmamıştı. Tek kelime ile bayıldım. “Agatha Christie's Poirot” adıyla 1989-2013 yılları arasında yayınlanan, IMDB puanı 8.6 olan bu güzel dizide benim sevimli dedektifimi David Suchet isimli aktör mükemmel bir şekilde canlandırıyor. Her bölümde kendisine hayran oldum, başarısına saygı duydum ve onun sayesinde Hercule Poirot’ u daha bir sevdim. En mutlu olduğum şey ise tam da hayal ettiğim gibiydi her şey. Kitapları okurken gözümde canlandırdığım her şey oradaydı. Londra’ nın puslu sokakları, yemyeşil çayırları, dönemin arabaları, kıyafetleri, evleri, Poirot’ un evi, kıyafetleri, davranışları, konuşması, yürüyüşü, hepsi ama hepsi tam anlamıyla kafamın içindeki ile aynıydı. İlk bölümden itibaren bu beni o kadar mutlu etti ki her bölümü ayrı bir heyecanla, ilgiyle ve merakla izledim.


Dizinin IMDB linki: https://www.imdb.com/title/tt0094525/

Ben diziyi arşivlemek adına indirdim bilgisayarıma.

Sizde benim gibi hayranı iseniz: https://sezonlukdizi.org/diziler/agatha-christies-poirot.html linkinden bütün bölümlere ulaşabilirsiniz.


Ve Perde İndi…

Hercule Poirot 13. Sezon’ da öldü. Çok üzüldüm ama ben. Bildiğin bir roman ya da dizi karakteri değil de ölen bir arkadaşımmış gibi. “Ve Perde İndi” Agatha Christie’ nin Hercule Poirot’ u mükemmel bir kurgu ile öldürdüğü, dedektifin olduğu son romanı. Dizide ise 13. Sezon 5. Bölüm “Curtain: Poirot's Last Case” olarak Son Dava adı ile geçiyor. Ve sevgili dedektifimiz son davasını da çözerek ölüyor. Dedim ya çok üzüldüm. Tek tesellim hala romanların yayınlanıyor ve dizi değil de filmlerin çekiliyor oluşu.


Hercule Poirot öldü ve Show sona erdi…


Bu arada diziyi izlerken de katilleri bulamadım, arada hatırlar gibi oldum ama yok hayır bulmadım yani. Agatha’ nın zekasına saygıyla!!!

Ben şimdi sevgili MARPLE teyzemin olduğu bölümlere başlıyorum. Onu da bitince yazarım.


Işıklar içinde uyu HERCULE POIROT…

Seni seviyorum minik adam...
43 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi