Hayal Terapisi

Hiç elleriniz titredi mi sinirden zangır zangır? Ben ilk defa yaşadım geçen gün, rüyamda. Hayatımda en çok sinirlendiğim anın gerçekte değil rüyada olması tuhaf tabi; hem de yalnızca sıradan bir ödeme kuyruğunda önüme geçildiği, haksızlık yapıldığı içindi. Normalde gülüp geçeceğim bir şeye rüyamda böylesi kızmak, öyle bir ruh halini anlamamı sağlamakla beraber bilinçaltımı da sorgulattı:)


Öfke öyle bir şey ki, vurduğunda hem kendimize, hem etrafa, hem sevdiklerimize zarar verebiliyoruz; sözle, tavırla ya da fiziksel olarak. Yalnızca bir “duygunun” karşı konulamaz sanılan yönlendirmesiyle. Halbuki öfkeyi yaratan bünyenin bunun üstesinden de gelebileceğini düşünemiyoruz.


Tam da bu rüyanın ortasında alarm çalıp uyandığımda, öyle bir yumru vardı ki boğazımda, öyle koca bir ağırlık göğsümün üstünde, dokunsan ağlayacak haldeyken tek düşündüğüm sinirimi bir yerlerden çıkartmaktı. Öfkem huzursuzluğa döndü, iki saat kadar surat astım, sonrası tuhaf. Bir fotoğraf gördüm internette tesadüfen; karların arasında bir dağ evi, kütükten. Boş, ıssız, kuru bir verandası ve aynı cepheye bakan bir kış bahçesi var. Bir anda, ne olduysa, orası gözümde apayrı bir hal aldı. İnsanlar canlandı, ışıklar yandı, ateş çukurunda iç ısıtan bir ateş belirdi ve yanında bir çoban köpeği, kendimi kış bahçesinde kitap okurken kafamı kaldırıp gülümseyerek dışardakileri izlerken gördüm. Dünya durdu ve ben o karenin içine girdim sanki. Fotoğrafa saniyelerce baktım, sonra duvar kağıdım yaptım onu, görenlerin hiçbir anlam veremediği ama benim her baktığımda yüzümü güldüren o yeri.


Geçmişti, sinirimden eser kalmamıştı o dakikalardan sonra. Unutmuştum bile, gülerek iş arkadaşıma bir şeyler anlatırken fark ettim. Anladım ki, rüyadan çıkıp gerçeğe dönerken o duygular bize nasıl eşlik edebiliyorsa, güzel bir hayalden çıkarken de hissettiklerimizi cebimize koyabiliyormuşuz. Hayal kurmak, saniyelik bile olsa başka bir dünyaya dalıvermek tamamen modunuzu değiştirebiliyor, sinirinizi, huzursuzluğunuzu geçirebiliyor. Bir şeyleri değiştirebileceğinize, yeni fırsatlar yaratabileceğinize ve geleceğinize olan inancınızı nasılını sorgulamadan tazeliyor.

Bi deneyin, belki sizde de işe yarar?83 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bir Aralık

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi