Dizi Önerisi: Kalifat


Bu yıl yayına giren ve oldukça etkileyici ve bir o kadar da gerçeklerle örtülü bir dizi önerisi ile sizlerle beraberim bu ay sevgili okuyan.


Oldukça ses getiren dizimiz İsveç yapımı Kalifat (Hilafet), senaristinin 2015 yılında IŞİD’ e katılmak için Londra’ dan kaçan 3 liseli kızın havaalanında çekilen bir fotoğraftan etkilenmesi ile ortaya çıkmış.


IMDb puanı 8,1 olan dizi, İsveç'te örgütlenen IŞİD'in faaliyetlerini, gençlerin gerçek olduklarına inandırıldıkları dini yaşamak adına nasıl kandırıldığını ve Suriye'de mahvedilen hayatları konu ediniyor.


Bir yandan kocasıyla birlikte İsveç'ten kalkıp IŞİD karanlığının tam ortasına yani Rakka'ya gelen Pervin'in (Gizem Erdoğan) bu karanlıktan kendini ve bebeğini kurtarmak için verdiği mücadeleyi, diğer yandan da kolayca kandırılmaya müsait olan biri 13 diğeri 15 yaşında olan iki kız kardeş ve arkadaşlarının tuzağa düşürülme sürecini ve Suriye’ ye olan yolculuklarını izliyoruz. Bununla birlikte istihbaratta çalışan Fatıma'nın hayatını ve mesleğini tehlikeye atarak bu genç kızları içine düşeceklerinin farkında olmadıkları "hayatsızlıktan" kurtarma çabasına şahit oluyoruz.


Bu üç olay bir noktada kesişiyor, herkesin hayatı birbirine dokunuyor ve mini diziyi soluksuz izlenir hale getiriyor.


Dizi boyunca beni en çok etkileyen ise bir babanın kızlarını kurtarmak için verdiği mücadele, çaresizce çırpınışı ve yaşadığı hayal kırıklığı oldu. Genç kızların ise böylesine koşulsuz, kolay bir teslimiyetin içinde olması ciddi anlamda dehşet verici. Bazen cehaletin çözümü okumak olmuyor diyorsunuz, çünkü dizideki karakterlerin hepsi eğitimli kişiler. Daha 1 hafta önce oldukça normal bir hayat yaşayan bir genç kızın 1 hafta içinde dönüşüp Müslüman olmayan insanların öldürülmesi gerektiğini savunan tehlikeli birine dönüşmesi insanı ürkütüyor. Ayrıca Fatıma’ nın hem İsveç’ teki örgütü ortaya çıkarma çabası hem de Pervin ve kızları düştükleri karanlıktan kurtarmak için kendi hayatını nasıl ortaya koyduğu oldukça etkileyici.


Gerek gerçeklikten çok da uzak olmayan hikayesi gerekse oldukça etkileyici oyunculukları ile izlenmesini şiddetle tavsiye ettiğim Kalifat bence sizleri de etkileyecek ve yakınlarınızda olmasa bile bir yerlerde yaşanan bu gerçekliği görmenizi sağlayacak.


İyi seyirler sevgili okuyan….

Netflix Tanıtım:


IŞİD'in yakın zamanda İsveç'te gerçekleştireceği saldırı, zor durumdaki bir annenin, dikbaşlı bir öğrencinin ve hırslı bir polisin kaderlerini iç içe geçirir.


Başroldekiler:Aliette Opheim,Gizem Erdogan,Amed Bozan Yaratıcılar:Wilhelm Behrman,Niklas Rockström

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi