DELİCE BİR NOT

Her insanın içinde birine ya da bir şeye sığınma ihtiyacı duyan bir çocuk vardır. Yağmurlu bir gecede çakan şimşeklerin ardından gelen gök gürültüleri büyütürken göz bebeklerimizi, kafamıza kadar çektiğimiz yorgana sığınırız mesela, kendimize aşılamaz bir koruma kalkanı oluştururuz ya hani. Önce nefes alışlarımız düzene girer, sonra üzerimizdeki sıcak ağırlıkla bırakırız kendimizi uykunun kollarına.


Son sürat koşarken düşüp kanatınca dizlerimizi, anne diye ağlar ve sonrasında gelen kocaman bir sarılmayla unuturuz ya tüm acılarımızı, sığındığımız da bizimki gibi iki koldur aslında, o an farkına varamayız.


İnancı olmadan, mutluluğu olmadan, yarına dair umudu olmadan, tutunacak bir dalı olmadan yaşayamaz insan.

Papatya falına sığınırım ben mesela. Benim için canını veren her tohuma minnettar olurum ve yaprak yaprak dökülen sözcüklere saklanırım. Onun için sevdiğimle ayrılırsa eğer yollarım, papatya falında çıkan seviyor kadar basit olur mutluluklarım.


Kabuslarımın ardı arkasının kesilmediği, uykularımın zehir olduğu gecelerde başucumdaki düş kapanından yardım isterim. Nefesimle yastığımın bir kenarına iliştirdiğim dualarımı yoklar, huzurlanırım.


Hayat ağacına, kahve falına, kısacası insanların yine insanlar için yaratmış olduğu objesel ve ruhani şeylere inanırım.


Çocuk kalbimi saklayamam. Masum bir mutluluk, sıcak bir huzur ve büyük bir güven sağlayan ne varsa ona sığınmaktan kaçınmam.


Kalabalığın içine dalın ama kalabalıklara ruhunuzu karıştırmayın. Herkesin yürüdüğü tozlu yollardan, dar sokaklardan geçiyorsunuz diye herkes gibi olmak gerektiğini sanmayın. Küçük şeylere inanın. Atlıkarıncayı, uçan balonları, pamuk helvayı sevin.


Her gece sadece bir süre uzanın yere ve kayan bir yıldız yakalayın gökyüzünden, yeni dilekler için. Her dilek, geleceğe dair umudun olduğunun göstergesi ve iyi kalabilmenin yol haritasıdır bir yerde. Kötü insanların dilekleri olmaz, zorbalıkları olur unutmayın.

İçinizdeki çocuğun sesine kulak verin ve hayal dünyanıza asla kilit vurmayın.


Belki hepimizin böylece şirinleri görmek için bir şansı olabilir…


293 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bir Aralık

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi