Bir Prensens Zerafeti ve Güzelliği ile "Roman Holiday"


Dünyanın en zarif kadını kim diye sorsanız bana hiç düşünmeden Audrey Hepburn derim sevgili okuyan. Bir baronesin kızı olduğu her halinden belli olan aktristin güzelliğinin yanı sıra oyunculuktaki başarısından dolayı birçok ödülü olduğunu belirtmeden geçmeyeceğim. İçinizde "Breakfast at Tiffany's" izlemeyen var mı bilmiyorum ama izlemediyseniz büyük bir kayıp onu çok iyi biliyorum.


Ama size bu ay önereceğim film bir başka Audrey Hepburn klasiği, oyuncunun ilk başrolünü oynadığı ve En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandığı "Roman Holiday".


1953 yapımı bir romantik komedi olan "Roman Holiday" in başrollerinde Gregory Peck, Audrey Hepburn ve Eddie Albert oynamışlardır. Bu siyah beyaz romantik komedi de “Avrupa'nın kraliyet ailelerinden birine mensup bir prensesin diplomatik Roma ziyareti sırasında resmi protokollerden sıkılarak gizlice elçilik binasından kaçması ve sıradan bir genç kız görünümünde sokaklarda dolaşırken Amerikalı bir gazete muhabiri ile tanışmaları, şehri gezerlerken birbirlerine aşık olmaları anlatılmaktadır.”


Filmimiz 10 dalda Oscar’ a aday olmuş ve üçünü kazanmıştır. Audrey Hepburn' ün En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandığı bu film aynı zamanda onun bir star haline gelerek dünya çapında tanınmasını da sağlamıştır.

Roman Holiday benim için Roma’ nın eşsiz meydanlarında ve sokaklarında gezdiğim bir görsel şölen aynı zamanda. Hem de siyah beyaz. Film, karakterlerin Roma şehrinin büyülü ve romantik görüntüleri yanında geri plana itilmemeleri için özellikle siyah beyaz çekilmiştir. Filmin İtalya’ da çekilen ilk ABD filmi olduğunu belirteyim hemen. 50’ li yılların yaşam tarzı ve kıyafetlerini görmek ise ayrı bir güzellik tabiî ki.


Hem Audrey Hepburn güzelliği ve zerafetini doya doya görmek hem de siyah beyaz ama büyüleyici bir Roma gezisi yapmak isterseniz Roman Holiday ısrarlı tavsiyemdir sevgili okuyan.

İyi seyirler dilerim.

Ps: Filmde Roma sokakları benim bayıldığım ve bir gün Datça sokaklarını onunla gezeceğime dair büyük hayaller kurduğum tatlı mı tatlı bir Vespa ile geziliyor. Önemle belirteyim sevgili okuyan :)


17 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi