Alışveriş detoksuna girdim.


Ay böyle yazınca çok havalı oldu sevgili okuyan ama zormuş zor. Biliyorsunuz ki yeni yıl kararlarından devam ediyoruz bu ay. Ve bu da alınan kararlardan bir diğeri.


Aslında son zamanlarda çok para harcadığımı ve muhtemelen de bir alışveriş paranoyaklığına kapıldığımın farkına varmamla alınan bir karardır bu. Ancak aybaşı olduğunda durumun farkına varıyorum. Lakin asıl mesele daha önce aldığımız minimalizm kararının uygulamasının devamı niteliğinde bu karar. Çünkü fark ettim ki her şey üstüme üstüme geliyor daraldım valla. Dolabı açtığımda karşıma çıkan bir kıyafet ordusu var. Ve çoğu durduğu yerde duruyor, sanki ben fark etmeden çoğalıyorlar. Bir hevesle alıp giymediğim kıyafetler, ayakkabılar, takılar. Bana hiçbir yararı olmayan bir sürü şey. Üstüme üstüme geliyorlar sanki. Daralıyorum bunalıyorum her gördüğümde bildiğin sıkıntılar basıyor. Yeni yılın ilk haftasını hiçbir şey almayarak tamamlamış olmanın mutluluğundayım şu anda. Bir nevi buda detoks sayılır. Ayrıca kart extresine baktığımda gereksiz hatta anlamsız bir sürü şey görüyorum ve bunlar yüzünden kendimi boş yere strese sokuyorum. Bir de şöyle bir şey yapmaya başladım alışveriş yapmadığım her gün için küçük bir kumbaraya 1 lira atıyorum. Sonradan öğrendim ki zincir diye bir şey varmış bu şekilde uygulanan ama ben bilmeden başladım. Acaba ne kadar toplanacak merak ediyorum. Kendimi bu konuda zorlayacağım kararlıyım.


Bu arada bu detoks olayını yaklaşık 3 sene önce insanlar için uygulamıştım ve sonuçtan hiç pişman olmadım. Hayatımda gereksiz olduğunu düşündüğüm, bana zarar verdiğine inandığım ve yolda görsem selam vermeyeceğim herkesi hayatımdan ve sosyal medyadan çıkarmıştım. Sosyal medya demişken dur ondada bir detoks yapayım ben.


Rahatlamak, ferahlamak, azalmak, azalırken kendi içinde çoğalmak lazım. Maddi manevi…

9 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bir Aralık

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi