Ağaç yaşken eğilir...Git gide yaygınlaşan ve dünya çapında ciddi bir sorun olmaya başlayan KADINA ŞİDDET son zamanlar da ülkemizde de sık sık gündem olmaktadır .

Kadına şiddet denince hepimizin ilk aklına gelen fiziksel şiddet olsa da ve bir kesimi ilgilendiriyor gibi gözükse de aslında kadına şiddet bir çok alanda hayatımızda yer almaktadır.

Şiddeti; psikolojik şiddet , cinsel şiddet, sözel şiddet , ekonomik şiddet , sosyal şiddet olarak ayıra biliriz ancak hepsi aynı hiddette ve kötülüktedir. Hepimizin hatta her kadının hayatında aslında biraz da olsa vardır.

Peki neden ? Cevap: Yetiştiriliş. Bana göre nedeni şiddeti uygulayan kişinin yetiştirilişindedir?Artık hepimiz biliyoruz ki çocuklar söylediklerimizi değil yaptıklarımızı yaparlar. Evde ki kadın-erkek eşitsizliği, kadının konumlandırıldığı konum ve gördüğü fiziksel şiddet bunlar buna maruz kalan tüm çocukları etkiliyor. Evde bunu gören kimi çocuk; annesinin düştüğü pozisyonu algılayıp arkadaşına, sevgilisine, karısına bu şekilde yapmaz diye düşünebilirsiniz ancak bu durum öyle değil maalesef çocuğun hafızasına bazı şeyler çocuk farkında olmadan bilinçaltına kodlanarak davranış hafızaya alınır ve bu durumu benim gözümde tanımlayan en iyi ifade "otu çekip köküne bakacaksın" dır. Bunun yanı sıra; "Maço erkek" tipinin dizi ve filmlerde yüceltilmesi, erkeğin uyguladığı şiddetin normal görülmesi, çeşitli bağımlılıklar ve eğitimsizlik gibi şiddetin bir çok nedeni vardır.Görsel 1

Bir kadının yetiştirdiği bir çocuk nasıl oluyor da bir kadına zarar verebilecek zihniyete ulaşıyor? Doktor, öğretmen, bilim adamı da zarar verebiliyor peki, bunlar eğitimsiz mi diyebilirsiniz... Evet, bir kadının yetiştirdiği bir çocuk gün geliyor bir kadına şiddet uyguluyor neden? Çünkü evinde bunu böyle görüyor, televizyon programlarında, dizilerinde de bunları görüyor. Ebeveyn eleştirse de kızsa da içselleştiriyor farkına bile varamadan. Bir doktor , öğretmen bunu yapıyor çünkü; öğretimini tamamlamış ama eğitimi tamamlayamamış , mesleğinde iyi ama insani değerleri yok ,özgüvensiz ,sevgisiz büyümüş... Yapmamız gereken öncelikle bazı yargılardan ve söylemlerden kurtulmak sonrasında bilinçli , korunmuş, düzgün , özgüven sahibi , kendini seven ve sayan bireyler yetiştirmek. Kendini seven her şeyi sever. "KADINA ŞİDDETE HAYIR! "


Kaynak

Görsel 1

https://yasanacakdunya.net/sozler/60491/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi