100 puanlık Sevgi "ADA"sı

13 Ağustos 2017Hüzünler, hayatımızın en kırılgan noktalarıdır, anılar barındırdıkları için, hüznü sevmeyiz. Çünkü yaşanan o güzel anıları hatırlamak ve şimdi olmadıklarını bilmek, acıtır içimizi daha doğrusu bizler acıttığını ve bizi hırpaladığını zannederiz, bu yüzdendir ki bize hüznü veren insanlara kızar hatta belki nefret dediğimiz şeyi içimizde hissederiz.


Evet, haklısın tabiki. Seni kırdılar, üzdüler peki sen hiç onların bakış açısından bakabilir misin hayata? Ya babasıyla sıkıntısı varsa, ya annesi hayatta değilse, ya da geceleri senin gibi sıcacık yatağında uyuyamıyorsa ve yaşam standartları seninkiyle aynı değilse.


Eeee Ecemler gelmeye başladı. Eeesi şu sevgili dostlar, bu hayata hiç kimse sadece acı çekmeye gelmedi ama birşeyler yaşayıp, bu hayatı öğrenmeye ve deneyimlemeye hayata geldi, denerken ve öğrenirken etrafımızdaki insanları biz seçtik.


Ben Ayşe ile arkadaş olmalıyım, o beni anlıyor dedik. Fatma daha sorunluydu belki, beni anlayamıyordu o an. Sonra, zaman geçtikçe Ayşe hayatında farklı deneyimler yaşadı ve beni anlamamaya başladı, aksi gibi Fatma da geçen süre içinde kendini iyileştirdi ve beni anlayan taraf o oldu. Ben de gidip Ayşe için kazık yedim duygusuna kapıldım.


Evet şimdi, bu örneklemenin herkesin hayatının bir döneminde bir benzeri mutlaka ki mevcut, peki ya en çok sevdiklerimiz ya da duygusal anlamda bizi ağlatanlar, hepsini sevgili kardeşim, hepsini ben seçtim, sen seçtin!


Ağlıyorsan, onun yaşadıklarına ağlamıyorsun, sen de bıraktığı güzel anıları hatırladıkça, o anılara tutunup, sana yokluğunda hissettirdiklerine ağlıyorsun.


Ben çocukluğumdan beri, hayatıma bir sürü insan alırım, herkesle iletişime geçmeyi, gülmeyi, paylaşmayı, ağlamayı severim. İlk tanıştığım insana 100 puan veririm. 100 puan karşımdakinin bana saygısızlığına, güvenine hatta kıskançlığına karşı düşebilir. Belki aklıma gelemeyen kriterlerim vardır.


100 puan verdiğim insan bana kızdığında alır karşıma konuşurum, “duygusal yaşam standartları” benimle aynıysa anlamaya ve algılamaya çalışırım neden yapıldığını. Eğer benimle aynı değilse, bir hatta bazen birçok şans veririm. Baktım ki, düzelen bir şey yok, 100 puan düşer 5 puana.

5 puan, sevginin en temeline iner benim için,o 5 puan karşımdakini insan olarak hatırlamam içindir. O insanın hayatından giderken ben, onun için 5 puan bırakırım, zihnimde. Çünkü; kapıyı suratına kapattığın insan, bir gün gelir karşına dikilir. O “5” puan benim affetme, ve kapıyı aralama puanımdır. Hayatımda yeri yoktur, ama gördüğümde konuşur, selamlaşırım.

Hayatta hepimizin dertleri ve sıkıntıları var, beni üzenleri anlıyorum, bugüne kadar hiç kapatmadım kapımı hiçbirine, hatta zamanında hayatlarıma gelip, bana muhteşem anılarını bıraktıkları için teşekkür ederim. Çünkü, bana sevmeyi öğrettiler, severken onlara  ve kendime güzel anılar bıraktım.


En önemlisi de “SEVDİM”,bir şeyleri sevmeyi öğrettiler bana. Her sevdiğimde, ayağa kalkmayı ve insanın sadece severken güçlü olduğunu öğrendim.


Düşünsenize, anneniz yok, babanız yok, kardeş, akraba hayatta teksiniz ve arkadaşlarınız da yok. Neyi severdiniz? Dans mı? Tek başına dans etmek, sadece yalnızlığınızı hatırlatır. Müzik mi? O bile bir sürü notadan oluşuyor, o da kendi içinde sevgi sahibi. Resim yapmayı mı? Siyah ve beyaz yapıp, başka renk kullanmasanız da, Siyah ve beyaz zıtlıklarına rağmen birbirlerini severler, sen hala teksin.


Bu hayatın sence neresindesin? Yalnızım deme dön etrafına seni sevenleri gör, ve onlara sımsıkı sarıl çünkü senin hayatının sevgisi onlar. Kötü ve bencil olabilirler, seni anlamıyor olabilirler, sen de onları anlamak zorunda değilsin. Sadece “sev”.

"Sevmek acı çekmektir, sevmemek ölmek. Sevmek zevktir ama yalnız sevilmenin hiçbir zevki yoktur" Aristo


Anneni sev, babanı sev, kardeşini sev ya da bir sevgiliyi sev. Sevdiklerimiz de bir gün gider biliyorum ama sen sevmekten vazgeçme! Her tanıştığın insana 100 puan ver, Sev ve sevdiğini göster çünkü sevgi dünyadaki en büyük mutluluktur.Kalbinde bir Sevgi "ada"sı var, o Ada'ya sevdiğin herkesi koy ve insanları sevdikçe ADA senin için yeşillenip, senin için güzelleşecek bunu unutma.
9 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bir Aralık

1/12

Copyright © 2020 Işıkla Yolculuk Dergisi