top of page
  • Yazarın fotoğrafıIşıkla Yolculuk

Bağımlılık ve Bağlılık Arasındaki Fark

Güncelleme tarihi: 2 Şub

Kendine dön…

Dön hadi, kalbine dön…

Nedir bu kalbine dönme işi? Nasıl kalbime dönebilirim?Kalp sadece nabzını kontrol altına alıp diğer organlarına temiz kan pompalamak ile görevli değildir. Birçok görevi var bu kalp denilen zımbırtının. Aşık olmak, vicdan yapmak, merhamet duymak, sevmek, nefret etmek yani aslında bize duyguları yaşatmak gibi…


Bu dünyaya bütün duyguları yaşamaya geldik. “Ben kimseden nefret etmem”, “ben kimseye güvenemem”, “ben kimseye kötülük yapmadım.”, “ben inanmam” işte bu cümlelerin hepsi zihinden gelir. Çünkü biz kalbimize dönmeyi bilmiyoruzdur.


Karşı kaldırımdan yürüyen bir kadın gülümser ve işte o an sizin kalbinize onun ile ilgili olumlu bir şeyler düşer anlam veremediğiniz hatta açıklayamadığınız, belki o kadına iyi biri diyemezsiniz ama bilirsiniz ki içten içe bir şeyleri güzel hissettirmiştir size.


İşte o kalbinizin sesidir.


Tıpkı hayat yolunuzun üzerine çıkan engelleri aşmak için nefessizce çabalarınız gibi. Tıpkı yoğun çalışmalarınızın karşılığını alamadığınız gibi. Tıpkı birine aşık olup kötü giden şeylere rağmen ilişkiyi sürdürme çabalarınız gibi.


Engeller, sizi sınamak ve size dersler verip ilerlemenizi sağlamak için gelir. O an kalbinize dönüp, hangi duyguyu hissettiğinizde bakmalısınız. Eğer kalpte öfke varsa, öfkenizi yenmeniz için harika bir fırsat. Eğer başarıysa tüm derdiniz, egolarınızdan arınıp empati kurmayı tercih edebilirsiniz. Eğer sadece kendinizi yargılıyorsanız, şimdi neden kendinizi yargıladığınızı sorun ve yine kalbinize dönün, kalbiniz size belki de sadece boşvermeyi öğretmeye çalışıyordur.


Yoğun çalışmalar, bu bir kendini ispatlama yöntemidir. Kendinizi kime ispatlamaya çalışıyorsunuz? Çok mu yoruldunuz, bırakın ve birilerinin yardımlarını isteyin. Kalbinizin hatta zihninizin bile bir molaya ihtiyacı olduğunu söylüyor olabilir.


İlişkiler, en zoru da birini severken ondan gitmek değil midir? Nice kitaplar, romanlar yazılmıştır bu uğurda… Birine alıştıysanız, bu bir bağımlılıktır. Oysa ki kalbiniz, sadece ona bağlı kalmanız için size uyarılar veriyor olabilir. Hatta bu bağımlılığı bırakmak için karşınızdakinin eksilerini söyler durur size ve içten içe o kişinin doğru olmadığı ve bırakmanız gerektiğini söyler size.


bağımlılık, -ğı


a. Bağımlı olma durumu, tabiiyet: Bağımlılık bir süre mutlu eder, sonra alışkanlık olur, sonra baskıya dönüşür. -T. Dursun K.


1. Karlaşılan sorunları yalnız başına çözmek ve kendine yön seçmek için gerekli yetenekten yoksun olma durumu. 2. Ekonomik ve ruhsal desteğe gereksinme duyma. 3. Kendi kendine yetmezlik.bağlılık, -ğı


1. isim Bağlı olma durumu, merbutiyet: "Babama olan bağlılığımdan ziyade, anneme duyduğum kızgınlıktan yaptım bunu." - Elif Şafak


2. isim Birine karşı, sevgi, saygı ile yakınlık duyma ve gösterme, sadakat.


3. isim, biyoloji Bağlılaşım.Hiçbir işe, sevgiye, aşka hatta kimseye bağımlı olmayın. Sadece bağlı kalın.


Bağımlılık mecburiyettin hırçın pençesiyken, bağlılık sevgi ve saygının yumuşak yastığıdır. Başınızı yastığa koyduğunuzda içinizi kemiren bağımlılık sizi zamanla üzer, lakin bağlılık kuş tüyü yumuşak bir yastıkta mışıl mışıl uyutur.


Kalp mi? Çok iyi bilir, hangisinin bağımlılık hangisinin bağlılık olduğunu. Kendi kendinize kaldığınızda içinizi didikleyen bir karga gibi susmaz.


Susmayan kalp, siz onu dinlemediğiniz sürece bir çocuk gibi size çığlık atıp kendini dinletmeye çalışacaktır.


Kalbiniz sizin pusulanız… Sadece ibrenin nereye döndüğüne bakın.


N.Ecem Çıklaçekiç

İç Mimar & Reiki Master 3A


İç mekan tasarımı danışmanlığı veya spiritüel danışmanlık almak için benimle iletişime geçebilirsiniz. Mail ile veya instagram üzerinden direkt mesaj ile bilgi alabilirsiniz. https://www.instagram.com/isiklayolculuk/
15 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page